Kansalliset ju-jutsukilpailut Mäntässä

Mäntän Sutemi järjesti lauantaina 21.10.2023 Kansalliset ju-jutsukilpailut Mäntän Koulukeskuksen liikuntasalissa. Ju-jutsuklubilta kisoihin osallistui 7 ottelijan joukkue: aikuisten sarjoissa Senja Särkioja, Jaakko Rantala ja Mikko Kivistö sekä juniorisarjoissa Alvar Jalonen, Filipp Ignatiev, Otso Jaala, Sisu Sainio. Kaikki seuran edustajat menestyivät hyvin, Senja Särkioja, Jaakko Rantala ja Mikko Kivistö voittivat omat sarjansa ja junioreissa Filipp Ignatiev voitti sarjansa, Alvar Jalonen ja Otso Jaala sijoittuivat hopealle ja Sisu Sainio pronssille. Joukkueen johtaja oli Jyri Turunen ja Ossi Jaala. Ju-jutsuklubin Natalia Gadolin oli kilpailuissa päätuomari.

Tulokset:

Juniorit 7-13v -33kg:

 1. Filipp Ignatiev, Helsingin ju-jutsuklubi
 2. Onni Frondelius, Turun ju-jutsuseura
 3. Sisu Sainio, Helsingin ju-jutsuklubi

Juniorit 7-13v -38kg:

 1. Juho Tanskanen, Suomen Budokeskus
 2. Otso Jaala, Helsingin ju-jutsuklubi
 3. Eemil Paganius, Suomen Budokeskus

Juniorit 7-13v -48kg:

 1. Topias Tepponen, Mäntän Sutemi
 2. Alvar Jalonen, Helsingin ju-jutsuklubi
 3. Veeti Helander, Mäntän Sutemi

Naiset -72kg:

 1. Senja Särkioja, Helsingin ju-jutsuklubi
 2. Katariina Koskinen, Jyväskylän Jigotai
 3. Katja Neuvonen, Jyväskylän Jigotai

Miehet -74kg:

 1. Jaakko Rantala, Helsingin ju-jutsuklubi
 2. Onni Nieminen, Mäntän Sutemi
 3. Asko Rautiainen, Joensuun ju-jutsuseura Ryu-O

Miehet -83kg:

 1. Mikko Kivistö, Helsingin ju-jutsuklubi
 2. Anssi Turunen, Joensuun ju-jutsuseura Ryu-O