Ju-jutsuklubin joukkue kilpaili Mäntässä

Mäntän Sutemi täyttää tänä vuonna 40-vuotta ja juhlavuoden kunniaksi seura järjesti kansalliset ju-jutsukilpailut 18.2.2023 Mäntän koulukeskuksen liikuntahallissa. Kilpailut olivat erittäin hyvin järjestetty, seuran vankka kokemus kilpailujärjestäjänä ei jäänyt päivän aikana huomaamatta. Ju-jutsuklubin joukkue matkasi kilpailupaikalle yhteiskuljetuksella, jossa käytiin läpi viime hetken kilpailustrategiaa ja nostatettiin yhteishenkeä. Ju-jutsuklubilta kisoihin osallistui 9 rohkeaa ottelijaa; aikuisten sarjoihin Tuuli Kaukovuo ja Mikko Kivistö, kadetti- ja nuorten sarjoihin Eino Hakko ja Patrik Reinikainen, juniorisarjoihin Andrii Yedamenko, Julius Saren, Otso Jaala, Otto Wikström ja Sisu Sainio. Joukossa oli sekä kokeneempia kilpailijoita että ensikertalaisia, kaikki ottelivat hyvin ja saivat arvokasta kisakokemusta!

Joukkueen johtaja oli Markus Saroniemi ja huoltajina Jyri Turunen ja Ossi Jaala. Ju-jutsuklubilta tuomareina olivat Natalia Gadolin (päätuomari) ja Jani-Matti Pärkkä. 

Tulokset:

Tytöt ja pojat 7-13v, -33kg:
1. Jason Saarinen, Jyväskylän Jigotai
2. Sisu Sainio, Helsingin ju-jutsuklubi
3. Nikolai Korelskii, Mäntän Sutemi

Tytöt ja pojat 7-13v, -38kg:
1. Andrii Yedamenko, Helsingin ju-jutsuklubi
2. Otso Jaala, Helsingin ju-jutsuklubi

Tytöt ja pojat 7-13v, +48kg:
1. Julius Sarén, Helsingin ju-jutsuklubi
2. Otto Wikström, Helsingin ju-jutsuklubi
3. Saara Helo, Vaasan Hokutoryu ju-jutsu

Pojat 13-14v, -66kg:
1. Ahti Nordman, Porin ju-jutsuseura
2. Eino Hakko, Helsingin ju-jutsuklubi

Pojat 15-16v, -63kg:
1. Ossi Aaltola, Jyväskylän Jigotai
2. Patrik Reinikainen, Helsingin ju-jutsuklubi

Matchmake ottelut (voittaja ensin):

Naiset -58kg:
Paula Varis, Jyväskylän Jigotai vs. Tuuli Kaukovuo, Helsingin ju-jutsuklubi, tuomariäänin 2-1

Miehet -84kg:
Mikko Kivistö, Helsingin ju-jutsuklubi vs. Joni Ojala, Mäntän Sutemi, luovutus toisessa erässä