Ju-jutsuklubi SM-kilpailujen paras seura

Turun ju-jutsuseura järjesti Hokutoryu ju-jutsu SM-kilpailut lauantaina 23.3.2024 Turun Kamppailuareenalla. Päivän aikana ratkottiin aikuisten, junioreiden, kadettien ja nuorten Suomen mestaruudet. Kilpailuissa nähtiin paljon hienoja suorituksia ja reipasta kilpailuhenkeä, otteluita oli päivän aikana yhteensä 75. Ottelut käytiin kahdella tatamilla yhtä aikaa ja katsomo oli täynnä, otteluita tultiin seuraamaan eri puolilta Suomea.

Ju-jutsuklubilta osallistui iso joukkue rohkeita taistelijoita, joukkueeseen kuuluivat: Alvar Jalonen, Alvar Vähäpassi, Andrii Yedamenko, Davyd Shramov, Eino Hakko, Filipp Ignatiev, Ida Laine, Ida Odell, Jani-Matti Pärkkä, Lara Westerdal, Mikko Kivistö, Nicolas Sarle, Niko Snällström, Otso Jaala, Senja Särkioja, Urho Välijärvi ja Veikka Koponen. Ottelijoiden huoltajina olivat Matti Väisänen, Tuomo Hari, Hanna-Riikka Felin, Jyri Bister, Carla Ariola, Tuure Toivola ja Tuomas Peltonen.

Tulokset:

SM1:
Senja Särkioja, naiset +68kg
Jani-Matti Pärkkä, miehet -86kg
Ida Laine, tytöt 16-17v, -56kg
Eino Hakko, pojat 14-15v, -65kg
Urho Välijärvi, 7-13v, -28kg
Andrii Yedamenko, 7-13v, -48kg

SM2:
Mikko Kivistö, miehet -86kg
Davyd Shramov, 7-13v -33kg
Alvar Vähäpassi, 7-13v, -38kg
Lara Westerdal, 7-13v, -53kg

SM3:
Veikka Koponen, miehet -80kg
Filipp Ignatiev, 7-13v, -33kg
Nicolas Sarle, 7-13v, -38kg
Ida Odell, tytöt 11-13v, +53kg

Andrii Yedamenko palkittiin kilpailun parhaimpina junioriottelijana. Taistelijan maljalla palkittiin Davyd Shramov. Ju-jutsuklubi voitti parhaan seuran palkinnon ylivoimaisesti 30 pisteellä. Kaikki tulokset täällä.

Ju-jutsuklubilta tuomareina olivat päätuomari Risto Väntär, Andreas Agopov, Antti Käenmäki ja Marika Käenmäki.

Palkinnot sponsoroi Habita Oy.