Hokutoryu ju-jutsu SM 2023 paras seura

Turun ju-jutsuseura järjesti Hokutoryu ju-jutsu SM-kilpailut lauantaina 25.3.2023 Turun Kamppailuareenalla. Aikuisten SM-kilpailut järjestettiin yli kolmen vuoden tauon jälkeen ja ensimmäistä kertaa juniorit pääsivät mittelöimään mestaruuksista samassa tapahtumassa aikuisten kanssa. Päivän aikana nähtiin paljon hienoja suorituksia ja reipasta kilpailuhenkeä, otteluita oli päivän aikana yhteensä 78. Ottelut käytiin kahdella tatamilla yhtä aikaa ja katsomo oli täynnä, otteluita tultiin seuraamaan eri puolilta Suomea.

Ju-jutsuklubilta osallistui iso joukkue rohkeita taistelijoita, joukkueeseen kuuluivat: Alvar Aho, Andrii Yedamenko, Artur Liukkonen, Casper Lipsonen, Eino Hakko, Elias Peltonen, Hugo Suominen, Jani-Matti Pärkkä, Josefiina Sormunen, Julius Saren, Juno Westerholm, Marek Pivovarnik, Max Suominen, Niila Pirhonen, Oona Selle, Otto Wikström, Patrik Reinikainen, Samuel Pollock, Senja Särkioja, Sisu Sainio ja Tuuli Kaukovuo. Joukkueenjohtaja oli Jyri Turunen, ottelijoiden huoltajina toimivat hänen lisäksi Matti Väisänen, Markus Saroniemi, Carla Ariola, Tuomas Peltonen ja Tero Lipsonen.

Tulokset:

SM1:
Jani-Matti Pärkkä, miehet -94kg
Patrik Reinikainen, pojat 14-15v, -63kg
Andrii Yedamenko, 7-13v -38kg
Artur Liukkonen, 7-13v -53kg
Casper Lipsonen, pojat 11-13v +53kg

SM2:
Tuuli Kaukovuo, naiset -60kg
Marek Pivovarnik, miehet +94kg
Josefiina Sormunen, tytöt 16-17v, -56kg
Eino Hakko, pojat 14-15v, -73kg
Hugo Suominen, 7-13v -28kg
Niila Pirhonen, 7-13v -33kg
Elias Peltonen, 7-13v -38kg
Otto Wikström 7-13v -53kg

SM3:
Senja Särkioja, naiset -68kg
Alvar Aho, 7-13v -33kg
Samuel Pollock, 7-13v -38kg
Julius Saren, pojat 11-13v +53kg

Andrii Yedamenko palkittiin kilpailun parhaimpina junioriottelijana. Taistelijan maljalla palkittiin Tuuli Kaukovuo. Ju-jutsuklubi voitti parhaan seuran palkinnon ylivoimaisesti 33 pisteellä. Kaikki tulokset täällä.

Soke Niiniketo kunnioitti tilaisuutta läsnäolollaan ja oli samalla kilpailun valvoja. Kilpailujen johtaja oli Natalia Gadolin ja tuomareina olivat Teresa Tuominen, Antti Käenmäki ja Marika Käenmäki.

Palkinnot sponsoroi Habita Oy.