Hokutoryu junnu SM


 

Helsingin ju-jutsuklubi järjesti helatorstaina 10.5 lasten ja nuorten Hokutoryu ju-jutsun SM-kilpailut Kaapelitehtaalla. Kilpailuissa nähtiin kovia otteluita ja reipasta kilpailuhenkeä. Ju-jutsuklubilta kisoihin osallistui peräti 25 rohkeaa ottelijaa; Aleksi Laine, Alexandra Nummela, Casper Lisponen, Elmeri Kylväjä, Guled Jama, Henri Holopainen, Ida Laine, Isak Loppi, Joonas Aho, Justus Partanen, Kuutti Asikainen, Leo Lahtinen, Liiban Jama, Markus Saroniemi, Max Wahlroos ,Minerva Aspiala, Nasrin Ameri, Oliver Kühn, Olli Liljeström, Robin Savola, Saku Tuominen, Samu Tuominen, Sienna Samulin, Sisu Lämsä ja Ukko Salmio. Junnujen huoltajina kilpailussa oli Jyri Turunen ja Matti Väisänen.

Jyri Turusen suojatit ottelivat kilpailuissa ansiokkaasti ja voittivat parhaan seuran palkinnon. Taistelijan maljan sai Ju-jutsuklubin Ukko Salmio, hän otteli kovatasoisessa sarjassa ja sijoittui pronssille. Ju-jutsuklubin mitalistit; SM-kultaa: Aleksi Laine 7-13v -38kg, Samu Tuominen 7-13v -43kg. SM-hopeaa saivat Ida Laine 7-13v -28kg, Liiban Jama 7-13v -33kg, Olli Liljeström 7-13v -43kg, Isak Loppi 14-15v -63kg ja Markus Saroniemi pojat avoin -73kg. SM-pronssia saivat Casper Lipsonen 7-13v -28kg, Leo Lahtinen 7-13v -33kg, Elmeri Kylväjä 7-13v -38kg, Ukko Salmio 7-13v -48kg, Kuutti Asikainen 7-13v +48kg ja Saku Tuominen pojat avoin -73kg.

Kilpailun johtaja oli Natalia Gadolin, Ju-jutsuklubilta tuomareina olivat; päätuomari Teresa Pentikäinen, Andreas Agopov ja Nina Muukkonen. Kilpailutapahtuma oli onnistunut, iso kiitos tästä Ju-jutsuklubin toimihenkilöille!