Helatorstain kansalliset ju-jutsukilpailut Helsingissä

Helsingin ju-jutsuklubi järjesti helatorstaina 18.5. kansalliset Hokutoryu ju-jutsukilpailut aikuisille ja junioreille Kaapelitehtaan dojolla. Kilpailuissa oli junioreiden sarjan lisäksi myös aloittelijoiden sarja, jonka osallistumisen ehtona on, että on aikaisemmin osallistunut enintään yhteen kilpailuun (kaikki kamppailulajit mukaan lukien). Päivän aikana nähtiin yhteensä 54 vauhdikasta ottelua.

Ju-jutsuklubilta kilpailuihin osallistui yhteensä 29 rohkeaa taistelijaa; junioreihin Alvar Aho, Alvar Jalonen, Artur Liukkonen, Davyd Shramov, Filipp Ignatiev, Hugo Suominen, Jaakko Juusela, Julius Haapaniemi, Kaarle Luolajan-Mikkola Lopéz, Leo Aaltonen, Lilja Oikarinen, Max Suominen, Niila Pirhonen, Niko Snällström, Otso Jaala, Roy Bedard, Sisu Sainio, Sylvester Sinisalo, Teo Vartola, Tyyne Makkonen ja Wayne Sivunen. Kadetteihin osallistui Andreas Lautso, Eino Hakko, Kaarlo Kirvelä ja Nelson Rapp, nuoriin; Josefiina Sormunen, Nasrin Ameri ja Veikka Koponen sekä aikuisiin Senja Särkioja ja Jaakko Rantala.

Joukkueeseen kuului sekä kokeneita kilpakonkareita ja SM-mitalisteja, että ensimmäistä kilpailukokemusta hakeneita; jopa junioreiden peruskurssilta osallistui useampi rohkea taistelija. Jännitystä oli ilmassa, mutta joukkueen kokeneen huollon ansiosta kaikki sujui mainiosti ja saatiin paljon onnistumisen kokemuksia ja itsensä ylittämistä. Huoltojoukoissa oli aikuisten kilparyhmän valmentaja Tuure Toivola sekä junioreiden valmentajat Markus Saroniemi, Markus Roukala ja Carla Ariola.

Kilpailujen järjestämiseen osallistui iso joukko vapaaehtoisia, jotka omalla toiminnallaan varmistivat kilpailupäivän sujuvuuden ja ottelijoille ikimuistoisen päivän. Iso kiitos seuran toimitsijoille hienon tapahtuman toteuttamisesta! 

Tulokset: 

Aloittelijat -33kg (juniorit)
1. Taneli Virtanen, Salon Zanshinkan
2. Dmitri Dimitrijev, Salon Zanshinkan
3. Filipp Ignatiev, Helsingin ju-jutsuklubi

Juniorit -33kg:
1. Alvar Aho, Helsingin ju-jutsuklubi
2. Niila Pirhonen, Helsingin ju-jutsuklubi
3. Davyd Shramov, Helsingin ju-jutsuklubi

Aloittelijat -38kg (juniorit):
1. Aapo Räihä, Salon Zanshinkan
2. Sylvester Sinisalo, Helsingin ju-jutsuklubi
3. Wayne Sivunen, Helsingin ju-jutsuklubi

Juniorit -33kg:
1. Alvar Jalonen, Helsingin ju-jutsuklubi
2. Juho Tanskanen, Suomen Budokeskus
3. Otso Jaala, Helsingin ju-jutsuklubi

Aloittelijat -48kg (juniorit):
1. Pilvi Rautio, Jyväskylän Jigotai
2. Olivia Oinonen, Jyväskylän Jigotai
3. Lilja Oikarinen, Helsingin ju-jutsuklubi

Juniorit -48kg:
1. Julius Haapaniemi, Helsingin ju-jutsuklubi
2. Niko Snällström, Helsingin ju-jutsuklubi
3. Teo Vartola, Helsingin ju-jutsuklubi

Juniorit +48kg:
1. Artur Liukkonen, Helsingin ju-jutsuklubi
2. Patrik Kirves, Salon Zanshinkan
3. Laura Kärki, Jyväskylän Jigotai

Kadetit -53kg:
1. Nelson Rapp, Helsingin ju-jutsuklubi
2. Andreas Lautso, Helsingin ju-jutsuklubi

Kadetit -73kg:
1. Eino Hakko, Helsingin ju-jutsuklubi
2. Kaarlo Kirvelä, Helsingin ju-jutsuklubi

Nuoret -56kg (tytöt):
1. Selma Laine, Salon Zanshinkan
2. Nasrin Ameri, Helsingin ju-jutsuklubi
3. Josefiina Sormunen, Helsingin ju-jutsuklubi

Nuoret +73kg (pojat):
1. Hannes Räsänen, Salon Zanshinkan, Helsingin ju-jutsuklubi
2. Veikka Koponen, Helsingin ju-jutsuklubi

Matchmake ottelut (voittaja ensin):
Naiset -72kg: Katariina Koskinen, Jyväskylän Jigotai vs. Senja Särkioja, Helsingin ju-jutsuklubi, tuomariäänin 3-0
Miehet -73kg: Mikael Svegin, Turun ju-jutsuseura vs. Jaakko Rantala, Helsingin ju-jutsuklubi, käsilukko